Publication year: 2017

‘Eğitimde Değişim ’in sıkça sorgulanır olduğu ve PİSA sonuçlarının canımızı bir kez daha yaktığı şu günlerde içinizi umutla dolduracak bir kitap okumaya ne dersiniz?

“İMECE İLE YENİDEN KÖY ENSTİTÜLERİ” kitabı, Eğitim Fakültelerinde okuttuğum öğretmen adayı öğrencilerim başta olmak üzere tüm eğitim sevdalılarını ve paydaşlarını ilgilendiren bir çalışma. Köyü ve köylüyü kalkındırmak için kurgulanan, kuramla uygulamayı iç içe geçiren “iş içinde eğitim” felsefesiyle yoğurulmuş aydınlanmanın bu projesini kapatılmasından yıllar sonra kaleme alma nedenim, Köy Enstitülü büyüklerimizin paylaşımlarından hareketle gençlerin de bakış açısını katarak eğitim sorunlarımıza çözüm üretmek. Emek veren öğrencilerim başta olmak üzere onların bilgilenmesinde katkısı olmuş Köy Enstitülü büyüklerimin ve farkındalığı yüksek genç meslektaşlarımın seslerini içeren yazılı bir kayıt. Çok kısa süre yaşamış ama vatanın yirmi bir ocağında on yedi binden fazla mezun vermiş o “Aydınlanmanın Okulları”nın kapanışının üzerinden yarım yüzyıldan fazla zaman geçmesine karşın hâlâ yaşıyor olmasının kanıtı olan, yalnızca ikinci ve üçüncü kuşakları değil daha sonrakileri de kucaklayabilecek ve yıllarca sürdürülebilecek bir imecenin ürünü.

İstanbul’da kuruluş aşamalarında yer aldığım iki Köy Enstitüsü ile ilgili Derneğin çalışmaları esnasında, gençleri de yaşını almış mezunların yanına çekebilmek amacıyla gerçekleştirmeyi kafama koyduğum bir proje 2016 yılında, hâlâ ilk günün heyecanı ve aşkı ile devam ediyor. Bunun nedeni; Köy Enstitülerinin mucizevi kurgusunun çağdaş yapısı. Yurt dışında bazı ülkelerde köylülerin sosyal yaşamına uyarlanmış benzerlerini gördüğüm bu sisteme, o ülkelerin insanları öylesine inançla sarılmışlardı ki gösterdikleri başarı inanılmazdı. “Biz neden yapamadık? Neden yapamayalım?” soruları yıllardır aklımdan asla çıkmadı, çıkmayacak. Bu alanda ülkemizde de çok sayıda eğitimci, vakıf ve derneğin etkin olarak çalışıyor olması gurur verici, ancak ‘İmece’nin gücünün bu kişi ve kuruluşların emekleri birleşince daha da devleşeceğine inanıyorum. Bana bu konuda inanan ve destek veren ve de bundan sonra verecek olan herkese en içten saygı, sevgi ve selâmlarımı sunuyorum. Kitabın basımını ve tanıtımını gerçek kılan Avcılar Belediye Başkanlığına sonsuz teşekkürlerimle…